Młyn wodny w Żarkach

POŁOŻENIE MŁYNA

Na wschodnim krańcu Żarek, miejscowości położonej w powiecie Chrzanowskim, w gminie Libiąż, nad zarastającą młynówką będącą sztucznie utworzoną odnogą rzeczki zwanej Chechłem, znajduje się zachowany budynek dawnego młyna wodnego. Połączony jest on z domem mieszkalnym i krytym dwuspadowym dachem.

ROLA MŁYNA

Młyn wodny była to budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Obiekt pochodzi z 1834 roku.

HISTORIA MŁYNA

Młyn był własnością rodziny Taborskich z Babic, którzy kupili go od Żydów. Julia, córka Taborskich z Lipowca otrzymała młyn w wianie od swojego ojca w 1850 r. Później wyszła za mąż za Andrzeja Piwowarczyka z Chełmu Śląskiego. Ich syn – Józef Piwowarczyk zapisał młyn córce Genowefie i Stefanowi Kozub w 1974 r. Byli to ostatni właściciele. Genowefa chciała sprzedać młyn do skansenu lecz zginęła... W 1940 r. młyn zasiedlił właściciel niemiecki Rajt Bałer – wysiedlił właścicieli z młyna na plebanie. Młyn miał dużą sień i 3 izby oraz jako jedyny w Żarkach - własną studnię. Przemiał dobowy młyna wynosił 800kg. Wraz z gospodarstwem rolnym stanowił ok. 20 ha. Hodowali krowy, konie, owce i inne zwierzęta. W 1970 roku został zmechanizowany i przerobiony na prąd elektryczny. Młyn wodny funkcjonował do 1980 roku.

MŁYN OBECNIE

Obiekt wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie .Znajduje się w złym stanie technicznym m.in. przez wstrząsy.

Opracowały: Wiktoria Waleń, Natalia Hardzina, Julia Likus

https://www.youtube.com/watch?v=nyojXf1xfSM  

 

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME