Historia Filii bibliotecznych

HISTORIA FILII Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu

Przy utworzonej w 1949 roku bibliotece zorganizowano dwa punkty biblioteczne na terenie dzielnicy Moczydło i sołectwa Żarki.

 

Filia w Gromcu

W maju 1988 roku rozpoczęła działalność filia biblioteczna w sołectwie Gromiec. Wykorzystany został dla niej lokal w budynku mieszczącym również świetlicę oraz siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielkość lokalu pozwoliła na rozmieszczenie 6 miejsc kącika czytelniczego.

 

Filia w Żarkach

W 1962 roku punkt w Żarkach przekształcony został w filię biblioteczną i jako samodzielna placówka otrzymała środki na zatrudnienie pracownika w niepełnym wymiarze godzin. W tym czasie drugi punkt w dzielnicy Moczydło, wskutek bliskości biblioteki związkowej przy kopalni JANINA, posiadającej duży księgozbiór, miał niewielką frekwencję odwiedzających, co było przyczyną jego likwidacji.
W roku 1969 utworzono kolejny punkt biblioteczny w dzielnicy Kosówki, w nowo wybudowanym budynku Świetlicy Gromadzkiej. Początkowo prowadzony był przez członków Związku Młodzieży Wiejskiej, a następnie przez kierownictwo Klubu Rolnika. W 1980 roku klub został zlikwidowany, a przez przebudowę budynku punkt biblioteczny stracił lokal, który po remoncie przeznaczono na cele handlowe. Jego czytelnicy dzięki otrzymanemu połączeniu komunikacyjnemu mogli korzystać z biblioteki macierzystej.

   
   

Filia w Libiążu

W 1995 roku ponownie w dzielnicy Kosówki otworzono punkt biblioteczny przy istniejącej tam świetlicy. Działał on jednak tylko przez dwa miesiące, wskutek budowy nowego lokalu. W tym też roku, po długich staraniach, których celem było znalezienie miejsca dla nowej filii, ostatecznie została ona otwarta w Szkole Podstawowej Nr 2 w Libiążu. Utworzono w niej kącik czytelniczy do wykorzystania niewielkiego księgozbioru podręcznego.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME