Okolice Libiąża - wirtualne podróże w bibliotece - relacja ze spotkania

Dzisiaj w ramach spotkań: Wirtualne podróże w bibliotece, zaprosiliśmy Państwa w najbliższe okolice proponując kilka ciekawych wycieczek rowerowych.

Na początku wybraliśmy się do Wygiełzowa. Ta niedługa, około 40 km wycieczka prowadzi szlakami rowerowymi i pieszymi przez lasy i miejscowości naszego powiatu. Na jej trasie znajduje się ścisły rezerwat przyrody Góra Bukowca, w którym warto zatrzymać się na chwilę.

Druga propozycja to wycieczka na Pustynię Błędowską. Można się wybrać samochodem, zaparkować w Kluczach i następnie przejść przez pustynię żółtym szlakiem pieszym, a następnie przez Chechło pieszo, lub autobusem powrócić do Klucz. Można również zrobić sobie długą wycieczkę rowerową i jadąc przez Trzebinię, Płoki i Olkusz na przykład zrobić dużą pętlę dookoła pustyni. Taka wycieczka wymaga jednak drobnej wprawy rowerowej, to około 100-110 km do przejechania na rowerze.

W okolicach Krakowa zaproponowaliśmy przejażdżkę po Ojcowskim Parku Narodowym i Dolinie Racławki. W Ojcowskim Parku należy przede wszystkim zwrócić na prawie nie uczęszczane boczne dolinki, wyjątkowo piękne i spokojne, a na spacer Doliną Racławki wybrać się obowiązkowo w piękny, jesienny dzień.

Jura Krakowsko-Częstochowska zagościła pod postacią Bobolic, Mirowa i Żarek. Poza znanymi zamkami i strażnicami na trasie należy na dłużej zatrzymać się w Żarkach i odszukać zabytkowy kirkut, wyjątkowe miejsce.

Ziemia Oświęcimska zaprosiła nas do zwiedzana wyjątkowych, drewnianych kościołów, znajdujących się na szlaku Małopolskiej Architektury Drewnianej. Na naszej trasie znalazł się między innymi Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja w Osieku, wybudowany w latach 1538-1549, obecnie nieużytkowany, udostępniony do zwiedzania.

Na zakończenie wybraliśmy się nad Sosinę. Z Libiąża przez Byczynę i Ciężkowice to wycieczka około 60 km w obie strony. Prowadzi w dużym stopniu lasami, a na jej szlaku znajduje się Rezerwat Żabnika.

Kameralne grono uczestników spotkania sprawiło, że rozmowa była bardzo swobodna, pojawiały się osobiste wspomnienia z danych miejsc, rozmowy o teraźniejszości, ale i wspomniano o zagrożeniach, które krążą wokół niektórych miejsc.

Dziękujemy uczestnikom za spotkanie i zapraszamy na kolejne, w najbliższy piątek o 17.00

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME