Park Młodości

Śladami ,,Parku Młodości’’ w Libiążu

Geneza

Na początku naszego tysiąclecia ruszyła budowa nowej ulicy na osiedlu Flagówka. W planach rozważano powstanie przy niej parku miejskiego i jego zagospodarowanie. Ulicę nazwano Aleją Jana Pawła II. U jej wlotu została umieszczona tablica o Janie Pawle II. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 2002 roku. Dwa lata później gotowy był park. Ogłoszono konkurs na jego nazwę. Ostatecznie nazwano go ,,Parkiem Młodości ’’.

Doceniono współbrzmienie tej nazwy z patronem Alei, który miał wspaniałe relacje z młodzieżą.

Historia pomnika Jana Pawła II

Wkrótce po otwarciu Parku Młodości, odszedł Jan Paweł ll. W przeddzień pogrzebu Papieża mieszkańcy Libiąża zebrali się na wspólnej modlitwie, m. in. na Placu Słonecznym, w pobliżu Parku Młodości i Alei Jana Pawła ll, wzdłuż której świeciły się znicze. Postanowiono upamiętnić ten czas tablicą w Parku Młodości ze słowami jakie Papież skierował do młodych ,,Szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie… i za to Wam dziękuję‘". Wtedy też postanowiono, że przed tablicą staną dwie rzeźby młodych ludzi: chłopca i dziewczyny. Zwrócono się w tej sprawie do Jana Funka - artysty i rzeźbiarza z Myślenic, znanego w Libiążu z wykonania papieskiego wizerunku przy Krzyżu na Lipiu. Podsunął on pomysł kompozycji postaci Papieża z młodymi ludźmi, wzorowanej na jednym ze zdjęć kardynała K. Wojtyły podczas górskich wędrówek. Pomnik stanął w urokliwym miejscu parku, wśród zieleni, wapiennych kamieni i kaskady wody. Został poświęcony 08. 04. 2006 r. przez kardynała Stanisława Dziwisza. W uroczystościach wzięło udział ok. 2 tys. mieszkańców gminy. Obok pomnika znajduje się cytowany wyżej napis oraz tekst Barki - ulubionej pieśni Papieża.

Co znajdziemy w Parku Młodości?

Tutaj rozpościera się piękny widok na zabytkowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Na terenie parku znajduje się fontanna i wodne kaskady. Akcenty wodne w połączeniu z zielenią parku, wzbogacone grą światła sprzyjają relaksowi i zapewniają poczucie spokoju. W parku posadzony został ,,Dąb Małopolski’’, drzewo będące symbolem siły, trwałości i stabilności. Miejsce to zdobi libiąski surowiec - dolomit oraz miejscowy produkt - kostka brukowa (zwana w Libiążu libetową). Przy wejściu do parku wmurowano płytę z krakowskiego rynku. Pod nią umieszczono w stalowej tubie zwoje z podpisami osób obecnych podczas uroczystego otwarcia placu.

Anegdoty związane ze św. Janem Pawłem II: Podryw na księdza

Pewnego razu Karol Wojtyła wybrał się na samotną wycieczkę w góry. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka. Podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się. - Zapomniał pan zegarka, co? - A skąd pani wie? - zapytał zaskoczony K. Wojtyła. - Z doświadczenia - odrzekła. Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing... - Ależ proszę pani, ja jestem księdzem - przerwał jej zawstydzony Wojtyła. - Wie pan - odpowiedziała rozbawiona nieznajoma - podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.

Opracowanie: Sosińska Daria, Szopa Weronika