Szkoła Szybowcowa

W 1936 roku szkoła została założona przez oficera lotnictwa Tadeusza Gronka i porucznika Józefa Urbańskiego. Lotnisko i hangar znajdowały się po wschodniej stronie najwyższego libiąskiego wzgórza, od wieków nazywanego: Gory, Pańska Góra. Siedzibą ośrodka szybowcowego, którego pełna nazwa brzmiała ,,Klub Szybowcowy Podokręgu ZS Śląsk – Szkoła Szybowcowa w Libiążu Małym’’, był budynek mieszkalny wraz z zabudowaniami gospodarczymi na Kolonii Leśniowej, udostępniony nieodpłatnie przez kopalnię ,,Janina”.

Szkoła prowadziła szkolenie praktyczne w sezonie letnim od 1 czerwca do 30 sierpnia w każdym roku, po 3 turnusy sposobem skoszarowanym. Szkolona była młodzież miejscowa i z sąsiednich okolic, jak i również grupy ze Śląska. Szkolenie trwało 1 miesiąc dla uzyskania II stopnia pilota szybowcowego – tzw. kategorii ,,B”. W jednym turnusie przeciętnie uczestniczyło po 20 osób w wieku przedpoborowym. Zaraz po wojnie, za pierwsze loty na szybowcach odpowiedzialny był Mieczysław Wójcik. Libiąscy piloci latali na „dziko”, na własne ryzyko z pełną świadomością ewentualnego wypadku, ponieważ nie wolno było założyć Klubu Szybowcowego Podokręg Z. S. Śląsk. Zatem libiąscy lotnicy postanowili w inny sposób utrzymać tę szkołę. Nawiązali kontakt z Komendą Harcerską w Chrzanowie, aby działać pod jej patronatem. Tak więc od 28.02.1946 przyjęto nazwę Koło Szybowcowe ZHP w Libiążu.

Szkoła zakończyła działalność w lipcu 1954 roku ponieważ latanie stawało się coraz trudniejsze w związku z rozbudową Libiąża.

Opracowały: Julia Pląder, Eryka Grzywa, Natalia Nowak

https://www.youtube.com/watch?v=TVSiARlam0w 

 

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME