Historia szybownictwa w Libiążu

Dziś w naszej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone historii szybownictwa. W pierwszej części spotkania prelekcję dotyczącą powstania w Polsce pierwszych szybowców i poszczególnych etapów rozwoju ich konstrukcji od 20 do 50 lat ubiegłego wieku przeprowadził Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Prelekcja zorganizowana została w nawiązaniu do wystawy pt. „Historia szybownictwa w Libiążu”, prezentowanej w libiąskiej bibliotece i obrazującej aktywnie działający ośrodek szkoleniowy na terenie naszego miasta w pierwszej połowie XX wieku.

W spotkaniu wzięli udział pasjonaci lotnictwa, szybownictwa i modelarstwa. Zgromadzona licznie młodzież miała okazję zapoznać się z naszą lokalną historią dzięki licznym fotografiom, dokumentom i eksponatom zaprezentowanym na wystawie, a także dzięki wysłuchaniu wspomnień i relacji starszego pokolenia. W trakcie spotkania nawiązała się żywa dyskusja między uczestnikami. Swoimi wspomnieniami dzielili się m. in. Zbigniew Matlak, Stanisław Widlarz. O swoich pasjach modelarskich mówili wychowankowie Zbigniewa Matlaka. O historii i technikach startów pierwszych szybowców za pomocą lin gumowych barwnie opowiadał Andrzej Miciński - pilot i instruktor z Górskiej Szkoły Szybowcowej AP „Żar” z Międzybrodzia Żywieckiego. Na zakończenie spotkania Wiesław Koneczny podarował uczestnikom swoją książkę „Opowieści z okręgu górniczego”.