Tablety w bibliotece - spotkanie czwarte

 TED - Technology, Entertainment and Design - czyli Technologia, Rozrywka i Projektowanie... 

Dzisiaj chcę Państwu przybliżyć wyjątkowo ciekawą aplikację z którą, w nieco innej wersji, spotkałam się kilka miesięcy temu, trochę jakby przez przypadek. A, że przypadki lubią pozostawać z nami na dłużej, tak też i ja zaprzyjaźniłam się z TED-em. Liczę po cichu, że również Państwo znajdą tutaj coś dla siebie.

TED to konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację Sapling Foundtaion. Nadrzędnym celem TED jest spopularyzowanie ciekawych i wartościowych idei, którym poświęcają się ludzie na całym świecie. Tematyka konferencji obejmuje zarówno myśli technologiczne, jak i naukę i kulturę. Każdy prelegent ma maksymalnie 18 minut by przedstawić zgromadzonym na sali ludziom swoją pasję. Poziom wykładów prezentowanych podczas konferencji TED jest zazwyczaj bardzo wysoki, a mówcy mają do przekazania wiele ciekawych informacji. 

Konferencje odbywają się już od lat osiemdziesiątych. Swoje prelekcje prowadziło wiele znanych i cenionych osób, które odniosły sukces m. in. Bill Clinton, Stephen Hawking czy Bill Gates. W bazie znajduje się ponad 50 tysięcy wykładów. Wszystkie filmiki są udostępniane na licencji Creative Commons (w dużym uproszczeniu: Licencje Creative Commons pozwalają twórcom utworów zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” zostaje zastąpiona zasadą “pewne prawa zastrzeżone”.) 

Co tydzień do kolekcji dodawanych jest ponad 1700 nowych filmików z osobami, które mają do przekazania swoją ciekawą wizję postrzegania naszego świata. Znajdziemy tam wiele wykładów motywujących, inspirujących, skłaniających do refleksji i przemyśleń nad życiem. Ogromnym plusem aplikacji jest to, że każda konferencja posiada napisy, również w języku polskim. Przyznaję, że dla mnie jest to wyjątkowo dobra funkcja, która pozwala na poznawanie języka angielskiego. Polecam Państwu. Każdą prelekcję możemy wyszukiwać w różnych kategoriach od najpopularniejszych do najnowszych, możemy wyszukać konkretnych prelegentów, jeśli ktoś wyjątkowo przypadł nam do gustu, lub przeszukać listę pod kątem najbardziej dla nas interesujących tematów. 

TED jest prostą aplikacją zainstalowaną na naszych tabletach, pozwalającą na spopularyzowanie ciekawych i wartościowych idei współczesnego świata. Zaletą aplikacji TED jest to, że każdy z filmików możemy pobrać, oczywiście nieodpłatnie na swoje urządzenie i obejrzeć je w dowolnym momencie, kiedy nie mamy połączenia z siecią. W Polsce także stają się coraz bardziej popularne. W większości przypadków możemy spotkać się również z lokalnymi konferencjami TEDx, które organizowane są na podobnych zasadach, ale są raczej niezależne. 

Zachęcam aby przy okazji odwiedzin w bibliotece odwiedzili Państwo Czytelnię i zaprzyjaźnili się z aplikacją, warto, jeśli Państwa zainteresuje to dobrze wiedzieć, że TED posiada swoje wersje aplikacji na tablety iPad, ale również na tablety z Androidem i na smartfony, dzięki czemu można ją zainstalować później na swoim osobistym urządzeniu przenośnym. Posiadaczom komputerów i laptopów proponuje natomiast zajrzeć na oficjalną stronę internetową projektu - https://www.ted.com/, a już teraz wszystkich zapraszam na prelekcję: Chip Kidd – Designing books is no laughinig matter. OK, it is. Po uruchomieniu prezentacji poniżej, po prawej stronie pojawia się w środku między innymi informacja: transcript, klikając na nią przechodzimy do zapisu wykładu i po lewej możemy wybrać język polski. Pozwala to na poznanie dokładne treści nietuzinkowego wykładu o projektowaniu książek, tak z naszego, bibliotecznego podwórka troszkę.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME