Tablety w bibliotece - spotkanie trzecie

DUOLINGO - czyli jak poznać języki obce...

Tym razem spróbuję Państwa zachęcić do nauki języków obcych, aby nieco miej obco brzmiały. Jednym ze sposobów może być na przykład korzystanie z:

APLIKACJI DUOLINGO

Duolingo jest bezpłatną aplikacją wspierającą naukę języków obcych. Dla użytkownika polskojęzycznego dostępny jest kurs języka angielskiego, użytkownicy angielskojęzyczni znajdą również inne kursy językowe. Aplikacja jest bardzo popularna – na świecie ma kilkadziesiąt milionów użytkowników, a w Polsce około 600 tysięcy. Warto do nich dołączyć.

PODSTAWOWE CECHY APLIKACJI

Duolingo to aplikacja, dzięki której można znaleźć wiele angielskojęzycznych materiałów edukacyjnych. Dla użytkowników polskojęzycznych stanowi również bardzo przydatny kurs języka angielskiego. Aplikacja jest atrakcyjna wizualnie, a zarazem prosta i intuicyjna.

SZCZEGÓŁOWY OPIS APLIKACJI

W zależności od poziomu znajomości języka angielskiego, można wybrać opcję „jestem początkujący” lub „nie jestem początkujący”. W tym drugim przypadku użytkownika aplikacji czeka kilkuminutowy test, który określi jego poziom znajomości języka. Na jego podstawie zostaną również wskazane obszary, w których warto nadrobić braki. Działania użytkownika polegają na tłumaczeniu zdań i zwrotów z języka angielskiego na polski i odwrotnie, z wykorzystaniem klawiatury wirtualnej oraz głosu. Zadania w proponowanych ćwiczeniach wymuszają zarówno czytanie tekstu, jak i słuchanie wypowiedzi lektorów. Możliwe jest założenie konta użytkownika aplikacji Duolingo, co umożliwia zachowywanie postępów i kontynuację pracy z poprzedniej sesji. Posiadanie konta pozwala zapraszać znajomych, rywalizować z nimi w postępach, oglądać wspólnie osiągnięcia. Ta opcja oznacza również otrzymywanie codziennych przypomnień, zachęcających do zrealizowania kolejnej lekcji.

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ APLIKACJĘ

Aplikację warto wykorzystywać do regularnych zajęć językowych. Może być też użyta jako narzędzie do przeprowadzania „turniejów języka angielskiego” przy okazji różnego rodzaju większych wydarzeń organizowanych w bibliotece (społeczności lokalnej).

PODOBNE APLIKACJE

Warto poznać także LinguApp – aplikację do nauki języków. Jest mniej atrakcyjna i wizualnie, i funkcjonalnie, ale oferuje kursy z języka hiszpańskiego i francuskiego. Można w niej również dodawać własne materiały, lecz tylko w wersji płatnej. Oczywiście to nie wszystkie możliwości nauki języków obcych oferowane w naszej bibliotece, nie tylko za pośrednictwem tabletów. O innych opowiem w kolejnych postach. Zapraszam do śledzenia wątku.