Eko Ferie - podsumowanie

Ferie 2016 przebiegły pod hasłem „EKO FERIE W BIBLIOTECE”. Zorganizowaliśmy dla dzieci zajęcia o tematyce ekologicznej, dotyczyły one ochrony środowiska, stylu życia, nawyków, jedzenia. Zajęcia odbywały się od 18 do 29 stycznia.

Na pierwszym spotkaniu pt. ”Śmieciowe mądrości” poznaliśmy zawód śmieciarza, segregowaliśmy śmieci wg odpowiednich kolorów, mówiliśmy czym jest ekologia, co to znaczy być eco i jak powinna wyglądać ekologia w naszych domach. Na koniec ocenialiśmy nasze środowisko naturalne i mówiliśmy, kto jest odpowiedzialny z jego ochronę.

Drugie spotkanie nosiło tytuł „Ekologia dawniej i dziś”. Zastanawialiśmy się czy kiedyś w ogóle istniała ekologia i dlaczego dzisiaj jest ona taka ważna. Poznaliśmy pojęcie energii i jej wpływ na środowisko, a także przedstawialiśmy swoje zdanie na temat potrzeby samochodu, czy można go w ogóle czymś zastąpić.

Na trzecim spotkaniu „Czy wiesz co jesz?!” Rozmawialiśmy o jedzeniu, o zdrowej, ekologicznej żywności, o tym co naturalne w naszych produktach i o tym co niezdrowe i sztuczne. Poznaliśmy rodzaje zbóż i dowiedzieliśmy się co można z nich robić oraz na czym polega praca pszczół i jaka jest dla nas niezbędna. Na koniec zajęć każde dziecko miało okazję porównać smaki różnych miodów i pieczywa.

28 stycznia Na zakończenie ferii odbyło się także podsumowanie konkursu „Wymyśl imię dla sówki- maskotki bibliotecznej”. Huhuś - nasza maskotka rozdała nagrody dzieciakom, którzy wymyślili jej imię. Na przyjęciu nie zabrakło tortu, zabaw, tańców, każde dziecko wykonało swoją sowę z papieru i ozdobiło ją według własnego pomysłu. Huhuś dostał wiele prezentów od swoich przyjaciół.

W czasie ferii w bibliotece można było także zgłębić tajniki edukacyjnych gier planszowych takich jak CATAN i Władcy doliny, a także zagrać w ekologiczną grę komputerową Grę z klimatem. 25 stycznia bibliotekę odwiedziły także dzieciaki z klubu Promień, które grały w edukacyjną grę Catan oraz uczestniczyły w zajęciach ekologicznych.