Tablety w bibliotece - spotkanie pierwsze

Tablety w bibliotece… i co dalej? Od kilku tygodni w czytelni biblioteki udostępniane są tablety i-Pad.

Małe, przenośne urządzenia, których młodzieży przedstawiać nie trzeba. Pozwolę sobie więc przedstawić je nieco dojrzalszym czytelnikom.

Czym jest i do czego służy taki tablet?

O tablecie można myśleć jak o przerośniętym smartfonie, który jest wyspecjalizowany w odtwarzaniu multimediów i surfowaniu po intrenecie.

Praktyka i różne statystyki pokazują, że najczęstsze sposoby używania tabletów to przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych, sprawdzanie poczty elektronicznej i granie. W drugiej kolejności należy wymienić multimedia (czyli oglądanie filmów i słuchanie muzyki) oraz czytanie e-książek.

Jak to działa w praktyce?

Czas potrzebny do nauczenia się obsługi tabletu jest znacznie krótszy, niż w przypadku pozostałych systemów operacyjnych jak MS Windows czy Mac OS. Od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka dostępnych jest wiele funkcji, działających bardzo intuicyjnie. 

Każdy tablet ma zintegrowane Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest łączenie się z bezprzewodowymi sieciami domowymi lub też publicznymi i hotspotami.

Tablety mają zainstalowaną przeglądarkę internetową oraz wbudowanego klienta wiadomości elektronicznych, który potrafi obsłużyć dowolną skrzynkę. 

Tablety świetnie nadają się do oglądania filmów, zdjęć i słuchania muzyki. Trzeba pamiętać, że wbudowane głośniki mogą pozostawiać nieco do życzenia, ale nie ma przeszkód by podłączyć słuchawki do wyjścia audio i korzystać z wysokiej jakości dźwięku. Przeglądanie zdjęć na tablecie jest wygodniejsze niż na laptopie, a po przypięciu tabletu do TV za pomocą specjalnego kabla można na dużym ekranie oglądać filmy bez straty dla jakości obrazu.

Tablety to nie tylko odtwarzanie multimediów, to również możliwość ich samodzielnego tworzenia. Dzięki temu, że są one wyposażone w aparat, kamerkę, mikrofon oraz głośniki pozwalają na nagrywanie własnych treści filmowych i muzycznych, robienie zdjęć, prowadzenie wideorozmów.

Aplikacje, czyli specjalne programy dla tabletów, są łatwo dostępne. Wystarczy na odpowiedniej stronie internetowej założyć swoje konto, zalogować się i można pobierać interesujące nas programy. Spora ich część jest bezpłatna, niektóre pozycje jednak wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty. 

Tablety to naprawdę bardzo przyjazne urządzenia. Lekkie, poręczne można je wszędzie zabrać. Za wyjątkiem naszych bibliotecznych. Te bardzo chętnie udostępniamy je na miejscu, niestety nie wypożyczamy do domu.

Zapraszamy osoby zainteresowane zaprzyjaźnieniem się z tabletem, czy też wiedzione zwykła ciekawością, do odwiedzenia biblioteki. 

Obiecuję w kolejnych postach przybliżyć poszczególne aplikacje zainstalowane na naszych urządzeniach, i zachęcić Państwa do skorzystania z możliwości, jakie oferują. 

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME