Przez ostatnie miesiące w naszej bibliotece realizowany był projekt pod hasłem „Zaciekawieni” w ramach ogólnopolskiego programu „Równać Szanse”.
Młodzież gimnazjalna samodzielnie zbierała materiały w postaci zdjęć, dokumentów i wywiadów z mieszkańcami naszej gminy by móc stworzyć mapę interesujących, jej zdaniem, miejsc na terenie Gminy Libiąż.
Na mapie znalazły się takie, ogólnie znane, obiekty jak Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, czy Kopalnia „Janina”, nieco zapomniane jak młyn wodny w Żarkach i te zupełnie odchodzące w niepamięć jak Szkoła Powszechna na Moczydle, Szkoła Szybowcowa, czy miejsca pamięci po ofiarach epidemii cholery z 1831 roku ukryte gdzieś pomiędzy domami coraz częściej, o które dbają głównie okoliczni mieszkańcy.
W czwartek, 23 czerwca, miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu połączone z prezentacją efektów pracy młodych badaczy historii regionalnej. Zaproszeni goście, którzy przybyli licznie, mogli obejrzeć wystawę plansz wykonanych przez młodzież oraz okazałą mapę Libiąża z zaznaczonymi miejscami, o których warto pamiętać. Gimnazjaliści przybliżyli efekty swojej pracy za pomocą specjalnie przygotowanej prezentacji. Spotkanie zakończył koncert młodego artysty z naszego powiatu Filipa Langera.
Dziękujemy młodzieży za wyjątkową prezentację, a zaproszonym gościom za przybycie.
Projekt „Zaciekawieni” zrealizowany został w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Libiążu.