Wczorajsze spotkanie DKK przeniosło nas między innymi do Lwowa. Klubowicze zwrócili szczególną uwagę na bardzo szczegółowe opisy miasta, jego ulic i zabytków, miejsc, których już nie ma, ale i tych, które dane im było oglądać zwiedzając miasto. Wraz z bohaterami książki „Ślady na piasku” Ewy Krystyny Hoffman-Jędruch poznaliśmy przedwojenny Lwów i Tarnopol elit społecznych, ale przede wszystkim losy wojenne autorki i jej rodziny.
Pod koniec sierpnia 1939 roku ojciec autorki zostaje zmobilizowany, zginie w Katyniu. W kwietniu 1940 roku osiemnastomiesięczna wówczas autorka zostaje rozdzielona z matką i babką. Dziewczynka pozostaje pod opieką wujostwa, podczas gdy matka i babka zostają zesłane do Kazachstanu, skąd po amnestii rozpoczynają długą wędrówkę wraz z armią Andersa. Do ponownego połączenia, niepełnej już, rodziny dochodzi dopiero w 1946 roku.
Interesująca opowieść bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami rodzinnymi sprawiła, że rozmowa toczyła się wielowątkowo. Zwrócono uwagę na wierne przywołanie zdarzeń historycznych, na dbałość o szczegóły. Nieco przytłoczyła ilość postaci przywołana na początku książki, ale każdy znalazł swój własny sposób by się w tych rodzinnych powiązaniach nie pogubić. Kilka osób nie przekonał styl pisania autorki, zbyt techniczny, a za mało literacki w ich ocenie. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że jest to materiał na znakomity serial opowiadający o losach wojennych ówczesnych elit Kresów Wschodnich.
Dziękujemy wszystkim za spotkanie i ciekawą dyskusję, zapraszamy na kolejną za miesiąc.