Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską

Drukuj

Dzisiaj, w ramach Tygodnia Bibliotek, mieliśmy wyjątkową okazję gościć w naszej bibliotece pisarkę i poetkę Hannę Kowalewską.

Hanna Kowalewska jest jedną z najciekawszych polskich pisarek. Ukończyła Filologię Polską na UMCS w Lublinie i studium scenariuszowe przy PWSFTViT w Łodzi. Debiutowała na łamach prasy w 1985 roku. W 1997 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie, zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Świat Książki, za powieść „Tego lata w Zawrociu”.

Pisarka przybliżyła historię swojej kariery, począwszy od pierwszych tomików poezji „Winoroślinność” i „Anna tłumaczy świat” poprzez opowiadania dla „cierpliwych i ciekawskich”: „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami” i cykl o Zawrociu. Opowiedziała również o książce „Julita i huśtawki”, powieści osadzonej w czasach PRL-u. Autorka w sposób ciekawy opisała losy bohaterów swoich książek, przybliżyła słuchaczom genezę ich powstania i sposób poszukiwania inspiracji. W swoją opowieść wplotła kilka anegdot z życia prywatnego. Wspomniała również o tym, jak czytelnicy sami odnajdują swoje życiorysy w jej postaciach.

"Tam gdzie nie sięga już cień" to najnowsza powieść pisarki. To opowieść o odrodzeniu, o magii zaklętej w bursztynach, listach do Pana Boga pisanych na piasku, sile ognia i ludzkich więzi. Hanna Kowalewska opowiada poruszającą rodzinną historię w której jest wszystko: zaskakujące tajemnice, nieplanowane miłości, wybaczenie i trwała pamięć.

Słuchaczom dane było wczoraj posłuchać fragmentów książki czytanych przez pisarkę, zamienić z autorką kilka słów, poprosić o autograf i pamiątkowe zdjęcie. W jednym z wywiadów na pytanie: Z którym bohaterem „Tam gdzie nie sięga już cień” chciałaby pani wypić herbatę i porozmawiać? Odpowiedziała: Tak naprawdę chciałabym posiedzieć z Weroniką przy ogniu i wybrać się z nią i kotami, by obejrzeć Jantarnię w nocy albo przed świtem. Nie tylko dla pisarki Weronika jest ulubioną bohaterką ostatniej książki, również nasze czytelniczki zdążyły się z nią zaprzyjaźnić. I z pewnością po tak miłej wizycie większość z nas z zainteresowaniem sięgnie po kolejne książki Hanny Kowalewskiej.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki działającego od pięciu lat przy bibliotece pod patronatem Instytutu Książki w ramach programu Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.